KIVA – Kisvállalati adó
Írta: SoftConsult, ido: 2012-11-10 15:06:55 – Hír
A teljesség igénye nélkül, de mindenképpen a legfontosabb dolgokat összeszedve, hogy előkészíthesse mindenki a döntését. Mert koránt sem csak arról van szó, hogy ki kell számolni, mennyi az annyi! Nagyon sok olyan szempontot is mérlegelni kell a döntéshez, mely adott esetbe még akkor is az elvetést eredményezi majd, ha számszakilag megérné számunkra belépni ebbe az új adónembe.
A kisvállalati adót választhatók köre:
- egyéni cég
- kkt
- bt
- kft
- zrt
- szövetkezet
- és még néhány, ügyfeleink esetében nem releváns vállalkozási forma (lsd. törvényben)
Mikor választható?
- átlagos statisztikai létszám adóévet megelőző évben kevesebb, mint 25 fő
- várható árbevétel nem haladja meg az 500 millió forintot
- adóévet megelőző két naptári évben a cég adószámát jogerősen nem törölték vagy függesztették fel
- nem eltérő üzleti év szerint működik (mérleg fordulónap december 31.)
- az idei év mérlegfőösszege várhatóan nem haladja meg az 500 millió forintot
- a bejelentés napján (bejelentkezni december 1. és december 20-a között lehet) a NAV által nyilvántartott, végrehajtható adótarozása nem haladja meg az 1 millió forintot
FONTOS!! Az állományi létszám (25 fő) és bevétel (500 millió forint) meghatározásánál a kapcsolt vállalkozások ilyen értékeit összevontan kell kezelni, együttesen kell, hogy a határértékek alatt maradjanak!
A bejelentést december elseje és december 20-a között lehet megtenni és a bejelentést követő év január 15-ig vissza is lehet vonni. (pl. ha közben kiderül, hogy a mérleg főösszege meghaladja az 500 millió forintot)
A megszűnésre vonatkozó szabályok közül kettőt emelnék most ki:
- be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatása esetén
- a naptári negyedév utolsó napjával, ha az adóalany az adóhatóságnál nyilvántartott, végrehajtható adótartozása a naptári negyedév utolsó napján meghaladja az 1 millió forintot
Az adó alapja:
Pénzforgalmi szemléletű eredmény + Személyi jellegű kifizetések költségei
Leegyszerűsítve ez mit is jelent?
A 2012-es pénzügyi szemléletű eredmény meghatározása: 2012. év pénzeszközei - 2011. év pénzeszközei = eredmény (+/-) Ezt természetesen bizonyos tételekkel korrigálni kell, növelni vagy éppen csökkenteni.
Csökkentő tételek pl.:
- hitel vagy kölcsön összege
- tőkebevonás
- osztalék, osztalék előleg megszerzése
- stb (lsd. törvény)
Növelő tételek pl.:
- hitel vagy kölcsön nyújtása
- tőkekivonás (pl. jegyzett tőke leszállítás)
- végleges pénzeszköz átadás
- osztalék és osztalék előleg kifizetése
További, összesen 19 növelő tétel van (lsd. törvény), némelyik elég izgalmas lehet, ha egy ellenőrzésnél mondjuk, úgy dönt a revizor, hogy adott szolgáltatás (50 ezer forint feletti értékű) vagy eszköz beszerzés ellentétes volt az ésszerű gazdálkodás követelményeivel.
A személyi jellegű kifizetések meghatározása:
Az egyértelmű jogalkalmazás elősegítése érdekében a törvény meghatározza, a személy jellegű kifizetések fogalmát is: személyi jellegű kifizetésnek azon személyi jellegű ráfordítás minősül, amely a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997.évi LXXX. törvény szerint járulékalapot képez az adóalanyiság időszaka alatt.
A Számviteli törvény 79. §-a szerint személyi jellegű ráfordítások az alkalmazottaknak munkabérként, a szövetkezet tagjainak munkadíjként elszámolt összeg, a természetes személy tulajdonos (tag) személyes közreműködése ellenértékeként kivett összeg, továbbá a személyi jellegű egyéb kifizetések, valamint a bérjárulékok. A személyi jellegű ráfordítások a Tbj. szerinti járulék alapnál szélesebb kört ölelnek át.
A Kisvállalati adóról szóló törvény egyértelműen rögzíti, hogy a személy jellegű ráfordítások nem teljes összegét kell az adóalap megállapítása során figyelembe venni, hanem csak azt, amely a tbj. szerint járulék alapot képez.
A Tbj. 4. § k) pontja szerint járulékalapot képező jövedelem az 1995.évi CXVII. (szja) törvény szerint összevont adóalapba tartozó önálló és nem önálló tevékenységből származó bevételből az adóelőlegalap számításnál figyelembe vett jövedelem, a munkavállalói érdekképviseletet ellátó szervezet részére levont tagdíj, a tanulószerződésben meghatározott díj, a hivatásos nevelőszülői díj, a felszolgálási díj, borravaló és az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony alapján fizetett ösztöndíj.
Az adó mértéke:
Az adó alapjának 16%-a.
Negatív adóalap esetén lehetőség van veszteség elhatárolásra, 10 év alatt, egyenlő részletekben lesz felhasználható a következő adóévekben.
Mit vált ki a KIVA?
- Társasági adó
- SZOHA (szociális hozzájárulási adó
- szakképzési hozzájárulás